דף ראשי מאמרים סוגי המנופים והשימוש בהם

סוגי המנופים והשימוש בהם


מנופים- טלסקופיים הידראוליים

כנראה הסוג הנפוץ ביותר של מנופים לעבודות בגובה רב. במרבית המקרים מדובר על מנופים ניידים, שמורכבים על פלטפורמה של משאית. מנופים טלסקופיים מגיעים לגובה רב בעזרת שיטה של זרועות, שנכנסות זו אל זאת ועל ידי שימוש בלחץ הידראולי של שמן או מים ניתן להוציא את הזרועות לאורך/גובה הנחוץ. מנופים טלסקופיים פועלים מבחינה זו כמו אנטנה ישנה שמתקפלת לתוך עצמה. ישנם גדלים שונים של מנופים מסוג זה, כאשר הגדולים ביותר מגיעים לגובה רב, ומורכבים על משאית ייעודית, שמגיעה יחד עם המנוף הענק. מנופים קטנים יותר ניתן להרכיב על גבי משאיות רגילות, שיכולות לעמוד בעומסים הרלבנטיים, כאשר מרכיבים מנופים אלו מאחורי המשאית.

 

מנופים- מפרקיים מתקפלים

זהו סוג נוסף של מנופים, שלרוב מרכיבים על גבי פלטפורמה של משאית. מדובר על מנוף לגבהים נמוכים ובינוניים יחסית, שהם למעשה סדרה של מפרקים, שניתן לפתוח בהתאם למשימת ההרמה, ובזמן קיפול מנופים אלו, הזרועות מונחות אחת על גבי השנייה. יתרונם של מנופים אלו בהרכבה על משאיות הוא בכך, שאינם תופסים מקום רב וניתן להרכיבם, כך שנשאר די מקום לציוד נוסף על משטח ההעמסה של המשאית. מנופים מסוג זה משמשים למגוון של עבודות במגזר התעשייתי, החקלאי והפרטי, להורדת שקים כבדים של חומרים ממשטח המשאית לקרקע או להרים מטען, על מנת להוריד אותו בנקודה בה הגישה קשה. מנופים מפרקיים כאלו ניתן כמובן להרכיב על רכבים מסחריים קטנים יותר, כאשר מדובר על מנופים לגובה נמוך ועומסים קלים יותר.

 

מנופים- הרמת עובדים לגובה

אלו מנופים מפרקיים, או במקרים של מנוף קטן, שאינו מגיע לגובה רב, ישנם מנופים הידראוליים שהם זרוע אחת שעולה בעזרת בוכנה. מנופים אלו הם בעלי סל בקצה, כך שניתן להעלות איתם עובדים לעבודות בגובה כמו גיזום, תיקונים שונים ובנייה בגובה. ישנם מנופים כאלו על פלטפורמות של משאיות וגם על רכבים קטנים.

 

הובלות מנוף נחוצות כאשר אין בכוח האדם המוביל, או אפילו כמה מובילים יחדיו, להזיז, לשאת, להעלות ולהוריד את החפץ שבו מדובר. החפץ יכול להיות חפץ ביתי כבד מאוד, כגון כספת כבדה או פסנתר כנף, או – במקרים רבים – חפץ תעשייתי כלשהו: מכונה, כלי רכב, מיכל, עמוד כבד וכו'. 

 

הובלות מנוף נחוצות גם כאשר הבעיה שבפניה עומדים המובילים איננה דווקא המשקל, אלא הנגישות. בבניינים משותפים רבים - כאשר מבצעים הובלת דירות, חדרי המדרגות או המעליות צרים מדי ואינם מאפשרים להעביר דרכם חפצים גדולים כגון פסנתר, מיטה זוגית, ארון גדול, מזנון ארוך, ולעתים אפילו מקרר גדול. במקרים כאלה אפשר לפתור את הבעיה באמצעות הנפה - כלומר, הכנסה (או הוצאה) של החפץ לא דרך חדר המדרגות או המעלית אלא דרך מרפסת או חלון חיצוני גדול. 

 

חברות הובלה שברשותן צי משאיות הובלה מקפידות על כך שלפחות חלק ממשאיות אלה יהיו משאיות מנוף, וכך הן מייעלות את פעילותן ומסוגלות לבצע הובלות מנוף שלא היו אפשריות ללא משאיות אלו. הלקוח שמזמין הובלה יכול לבדוק באילו אמצעים מסוגלת חברת ההובלה להשתמש, וטוב יעשה אם יוודא מראש כיצד החברה מתכננת לטפל בהובלת המטען שלו, מה רמת המומחיות של עובדיה, מה הכשירות הטכנית של הציוד שברשותה והאם היא מבוטחת כהלכה כנגד כל סיכון או תקלה. כדאי כמובן גם לבדוק את נושא המחיר, ועל הלקוח לדעת שמחירן של הובלות מנוף איננו צריך להיות גבוה באופן משמעותי ממחירן של הובלות רגילות – הרי החברה המובילה חוסכת זמן יקר וכוח אדם רב באמצעות השימוש במנוף. 

טלפון: 09-8621146, פקס: 09-8870825  רחוב האורג 3, אזה"ת הישן נתניה

ترجمة فوق الأخضر